İKİNCİ EL YELKEN KANAT (DELTA KANAT) ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

İkinci El Delta Kanat

İkinci El Yelken Kanat Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pekala yelkenkanat eğitiminizi tamamladınız ve bu spora devam etmek istiyorsunuz. Bu spor hakkında artık bişeyler biliyosunuz ve başlangıç seviyesinde yelkenkanat (deltakanat) ile uçabiliyorsunuz. Ve kendi yelkenkanatınızı satın almaya karar verdiniz.

Size samimi bir şekilde şunu söyleyebilirim.Eğer kaliteli bir yelken kanat alıcak bütçeniz yoksa yelken kanat satın alma olayını ertelemeyi düşünmelisiniz. Ucuza kaçacağınız en son şey yelken kanat (delta kanat) olmalıdır.

Eğer bütçeniz yeterliyse 8 yaşından fazla bir ikinci el yelkenkanat almak yerine sıfır bir yelkenkanat almak daha mantıklı olacaktır.Çünkü söz konusu uçan bir hava aracıdır ve araba gibi sağa çekip durumu düzeltme imkanınız yoktur.Sıfır yelkenkanatlara (deltakanat), özellik,model  ve fiyatlara bakmak için tıklayınız.

Eğer yelken kanat satın aldığınız kişiyi herkes tanıyorsa ve tanıdığınız pilotlar, size uygun kanat için güzel bir fiyat aldığınızı söylüyorsa sıkıntı yok. Yalnızca satıcının arkadaşları iyi bir kanat olduğunu söylüyorsa başka pilotların fikrini mutlaka alın.

Yelkenkanatları götürebileceğimiz kompütest gibi yerler olmadığına göre ,yapabilceğimiz bir diğer güzel şey satıcıya sorular sormaktır. Eğer satıcı bu soruları cevaplamak istemiyorsa ya da çoğuna  cevap veremiyosa o kanatı almaktan vazgeçin.

Genelde şu soruları sorabilirsiniz:

1.Test uçuşu yaptırabilirmisiniz? ya da tecrübeli bir pilot bunla uçarak görüşlerini söyleyebilir mi?

2. Bu kanat benim seviyem için uygun mu? Bununla uçmam benim için emniyetli olur mu?

3.Yelken kanat (delta kanat) kumaşı toplamda kaç saat uv ışınına maruz kalmış?( Yelken kanat kumaşı  pürüzsüz ve tıpkı plastik gibi çıtır çıtır olmalıdır. Yatak çarşafı gibi iyice yumuşamış ,içinden nefes alıp verebilceğiniz kıvamda olmamalıdır. Eğer yelken kanatın kumaşının renginde güneşten dolayı solma mevcutsa buda artık bu kanatın çöpe gitmesinin zamanı geldiğinin göstergesidir. Yelken kanat kumaşını değiştirme işini düşünmeyin bile, yenisinden daha pahalıya mal olabilir.

4.Sonuçta yelkenkanat ile uçmaya yeni başladığınız için, nasıl kuracağınızı  anlatmasını, varsa yazılı bir kağıt vermesini isteyin.

5.Kumaşı çıkartılmış bir şekilde yelken kanatın iskeletini tecrübeli bir yelken kanat pilotuyla incelemeyi isteyin.

6.Bu kanatın kullanıcı kılavuzu varmı?

7.Sizin uçtuğunuz yelken kanata göre bu kanatın uçuşu nasıl? ne gibi farklılıklar var?

8.Bu yelken kanatın ağırlık limitleri nedir?

9.Alt trapezin içinde çelik kablo var mı? yoksa taktırmam bana kaça mal olur?

10.Sahibi bu kanatı neden satıyor?

11.Yelken kanatın sahibiyle genelde uçan öteki yelken kanat pilotları kimler?(Sahibinin birlikte uçtuğu kişilerle özel olarak konuşursanız size duymak isteyebileceğiniz şeyleri söyleyebilirler)

12.Bu yelken kanatın yanında verdiğiniz başka teçhizatlarda var mı? (Örn.tekerlek, yedek trapez, vida,çanta vs)

13.Bu yelken kanatın en iyi ve en kötü özellikleri nelerdir?

14.Yelken kanat daha önceden kaza yapmış mı ? yaptı ise kim tarafından ve nasıl ? Onarılırken orjinal parçalarımı kullanılmış?

15.Bu kanat hala üretiliyor mu?

16.Yelkenkanat (deltakanat) kaç yaşında ?(1979 yılı ve öncesinde üretilmiş kanatları satın almayın bunlar çöptür.Sonrasındaki kanatları alabilirsiniz demiyorum.Kanat modeli ne kadar yeni olursa teknolojisi o kadar iyidir.)

17.Bağlantı kabloları kaç yıllık durumu nasıl?(Eziklik ve ya katlanma durumu var mı? Kabloların 2 yılda bir değiştirilmesi önerilir.)

18.Üretici firma yedek parça satışına devam ediyor mu?

19. Batenleri soktuğumuz hatlarda yırtık vs varmı sağlam mı?

20.Yelken kanatın stol karakteri nasıldır?

21.Bu kanatla inişi nasıl yaptığını bana anlatır mısın?

22.Bir kaç yıl içinde bu yelken kanatı (delta kanat) geri satarsam ne kadar eder?

23.Eğer kanat yurtdışından alındıysa (Avrupa’da üretilen yelkenkanatlar için) dhv belgesi var mı? Yoksa dhv belgesi olmadığı için mi satılmış? Çünkü dhv belgesi olmayan bir yelkenkanatı 300-500 avroya satıyolar. Dolayısı ile böyle bir yelken kanatı 5000 tl -6000tl ‘ye almak mantıklı olmaz

24. Yelkenkanat satın alırken belkide yapmanız gereken en önemli şey alıcağınız kişiden yada kendisinin belirleyeceği birinden gözünüzün önünde uçuş yapmasını daha sonra siz uçuş yaparken size nezaret etmesini mutlaka istemeniz. Eğer size satıcak kişi bunu yapamıyorsa veya bazı mazaretler öne sürüyorsa arkanıza bile bakmadan o ortamı terkedin derim.

Belki bu soruların cevaplarının hepsi duymak istediğiniz gibi olmayabilir ancak son iki madde olmazsa olmazdır. Ve bu detaylar verdiğiniz ücreti etkileyebilir. Aldığınız fiyat teklifini etrafınızın  görüşleri ilede kıyaslayın.

Evet yelkenkanat ile uçmanın tadını aldınız ve kanat satın almak için hazırsınız. Karşısınıza çıkan ilk yelken kanatı alabilcek pozisyondasınız fakat sabırlı olun. Başka tanıdığınız yelkenkanat pilotlarıyla konuşun. Belkide satın alacağınız yelkenkanatın durumuyla ilgili başka şeyler söyleyeceklerdir.

Eğer almayı düşündüğünüz yelkenkanatın bazı küçük sorunları varsa bekleyin , satın alma yapmayın.Belki bu küçük sorunlar ileride tamir ettiremeyeceğiniz ya da üstesinden gelemeyeceğiniz türdendir. Tamir fiyatı beklediğinizden daha pahalıya mal olabilir.

İkinci el yelkenkanat (deltakanat) satın alırken başka bir pilotun sizin almayı düşündüğünüz kanatı satın alacakmış gibi bir durum oluşabilir. Ve böyle bir durumda yukarıdaki soruları sormayı ertelemeyi düşünebilirsiniz. Bunun iyi bir fikir olmadığını size söylemeliyim . Belkide satıcı bir an önce satışı tamamlamak için böyle bir taktik kullanıyordur?

Her durumda söz konusu yelkenkanat satılsa bile karşınıza mutlaka size uygun bir kanat çıkacaktır. Sabırlı olun. İyi durumda ikinci el bir yelkenkanat size fiyat avantajı sağlayabilir ancak bütçeniz yeterliyse sıfır yelken kanat almayıda değerlendirmelisiniz.

 

Cevap Bırakın