YELKEN KANAT(DELTA KANAT) HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

YELKEN KANAT (DELTA KANAT) HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1)Yelken kanat ile nasıl havalanıyorsun?

Yelken kanat ile genelde dağ veya tepenin eğimli tarafından koşarak havalanıyoruz. Ayrıca yerden vinçle ( yani motorun gücünü kullanarak halatla çekme ile) veya hafif kategorideki bir uçağın çekmesiyle de yelken kanat havalanabilir.

2)Yelken kanat (delta kanat)Ne kadar yüksekliğe çıkabilirsin?

Genelde uçuşlar yerden 1400-1800 m yüksekliği geçmez. Teknik olarak deniz seviyesinden 3000-4000 metre yükseklikten sonra havadaki oksijen oranı vücudunuz için yetmeyeceğinden maksimum  bu irtifada uçabilirsiniz. Motorsuz olarak yükselmemizi sağlayan termik uçuş teknikleri hakkındaki yazıyı okuyabilirsiniz

 

3)Yelken kanat(delta kanat) ile en fazla ne kadar süre havada kalabilirsin?

Orta seviye seviye bir yelken kanat pilotu , havadaki termalleri(ısınarak yükselen hava akımı) ve yelken bandını (dağ veya tepe yamaçlarına çarparak yükselen hava akımının olduğu bölge) kullanarak 2-3 saat havada kalabilir. Dünya rekoru ise 24 saatin üzerindedir.

4) Yelken kanat (delta kanat) ile en fazla ne kadar mesafe uçabilirsin?

Bu soruya rekorlarla cevap vermek istiyorum. Ülkemizde en uzun mesafe rekoruna 226 km ile Hüseyin Kirişçi’ye aittir. Dünya rekoru ise 761 Km’dir. Bu mesafe  kuş uçuşu İstanbul’dan Ordu’ya veya Adana’ya  gitmek demektir.

5) Yelken Kanat(delta kanat) nasıl kontrol edilir? Zor mu ?

Yelken kanat tıpkı kayak yaparken olduğu gibi ağırlık merkezinin kaydırılmasıyla kontrol edilir.Bunun için çok fazla fiziksel güç gerekmez, zamanla 2 tekerlekli bisikleti sürmeyi öğrendiğiniz gibi bu konuda psikomotor yetenekleriniz gelişir ve öğrendikten sonra uçuşun keyfi size kalır.

6) Düşer misin? Yelken kanat (delta kanat) güvenli mi?

Yelken kanat ile uçarken ağırlığınızın 10 katını taşıyacak harness ile kanata bağlısın. Yelken kanatların kendileri yapısal bir hasar olmadığı veya yanlış kurulum yapılmadığı sürece havadan düşmezler. Ayrıca üzerinizde ilave önlem olarak yedek paraşüt de vardır. Yelken kanatın boruları genelde hava araçlarında kullanılan aleminyum alaşımları kullanılır.

7) Yelken Kanatı (delta kanat) fiyatları nedir?

Sıfır bir başlangıç seviye yelken kanat yaklaşık 9,000-14,000 TL arasındadır. Willswing marka yelkenkanat fiyatları için buraya bakınız. Ayrıca kask ve harness gibi ekipmanlarda gereklidir. İkinci  el yelken kanatlarda piyasada mevcuttur ancak mutlaka konuyu iyi bilen bir kaç yelken kanat pilotuna danışarak almanızı tavsiye ederim.

8) Yelken kanat ile uçmak için herhangi bir belge, ehliyet yada lisansa ihtiyacım var mı?

Yasal olarak herhangi bir belgeye sahip olmanızı gerektiren bir düzenleme yok. Yani hiçbir belgeye sahip olmak zorunda değilsiniz. Ancak yarışmalara katılabilmek için organizatörler tarafından istenen sertifikaya sahip olmanız gerekir

9) Yelken kanatı (delta kanat) nasıl taşıyorsunuz ? Nerede muhafaza ediyorsunuz

Yelken kanatı taşımak için üzerine taşıma aparatı monte edilmiş halde arabanızın olması gerekir. Ayrıca 6-7 metre uzunluktaki kanatınızı koyabileceğiniz depo, balkon, bahçe vb yerinizin mutlaka olması gerekir.

Bu konuda yelkenkanat taşıma ve depolama adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

********************************************************************************************************

Bu yazımda Yelken kanat hakkında sorulan belli başlı soruları cevaplandırmaya çalıştım.Yelken kanatın (Delta kanat) ingilizcesi hang glider olarak geçer. Merak ettiğiniz konuları ingilizce olarak da araştırabilirsiniz

Başka sorularınız olursa yorum kısmından yazarsanız cevaplandırmaya çalışırım. Umarım yazımı faydalı bulmuşunuzdur. Yelken kanatın (Delta kanat) ingilizcesi hang glider olarak geçer.

11 Yorum

Cevap Bırakın