TERMİK UÇUŞ TEKNİKLERİ

Pekala yelkenkanat veya yamaçparaşütü ile kalkış, yüksek uçuş ve iniş yapabiliyorsunuz. Artık bir defa havalanınca uzun süre gökyüzünde kalmak ve uçmaya doymak istiyoRsunuz. Bu zamana kadar etrafınızdaki pilotların termik , termal dönme , termal hava akımıyla yükselme ,  termik uçuş teknikleri gibi şeyler konuştuğunu duydunuz. Belki içlerinden bir tanesi yada eğitim aldığınız hocanız size bundan bahsetti.  Fakat aklınıza tam oturmayan şeyler var. Birde internete bakayım dediniz. Pat DOWER tarafından ingilizce yazılan termik uçuş teknikleri adlı yazı ve daha pek çok bu konuda yazılan makaleden faydalanarak size bu yazıyı hazırladım.

İyi termik uçmanın en önemli kuralı termal şartlarına kendinizi uydurmanızdır. Yani hep ezbere hareketler yapmamalı sürekli termiği hayal etmeye çalışmalısınız. Doğru termik uçuşu tekniklerini seçerken ilk başta bilinçli ve üzerinde düşünmelisiniz, zamanla tecrübelendikçe zaten otomatik olarak düşünmeden uygulayacaksınız.

Temel prensip her zaman sizi yükseklere taşıyacak 360 derece dönüşler yapmaktır. Basit değil mi?

1.”4’e kadar say ve dön”

Termik içine girdikten sonra hemen dönüşe başlamayın, 4’e kadar sayın ve ondan sonra dönüşe başlayın. Bütün termik uçuş teknikleri ile birlikte kullanacağınız bu teknik, termik uçuşuna yeni başlayanlar için oldukça işe yarayan ve dar termiklerde oldukça etkili olan bir yöntemdir.

2.”Dönüş yerini kaydırma”

Eğer dönüşünüzün yarısında kaldırıcının zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız dönüşünüzü termiğin merkezine bu teknikle kaydırmalısınız. Bunun için tekrar  dairenizin güçlü kaldırıcı kısmına başlayınca bir veya iki saniye düz uçun ve dönüşünüze kaldığınız yerden devam edin.

Termik uçuş

Termik uçuş teknikleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.”Termalin merkezine ulaşma”

Geniş çaplı termallerde uçarken termalin merkezine ulaşmak için harika bir teknik. Bu sayede fazla yatış yapmayacak ve termalleri daha verimli kullanacaksınız.  Termalin içine girdiğiniz anda düz uçuşa başlayın. Kaldırıcı her iki tarafta eşit bir şekilde artmaya devam ettikçe düz uçmaya devam edin. Eğer kaldırıcı bir tarafta daha fazlaysa o tarafa doğru nazik bir şekilde dönmeye başlayın. Kaldırıcı azalmaya başlarsa dönüş oranınızı artırın. Bu sizi termiğin merkezine yaklaştıracaktır. Tüm bu teknikler ilk teknik olan “4’e kadar say ve dön” ile birlikte kullanılmalıdır.

Termik uçuş

Termik uçuş teknikleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İyi bir termik uçuşu için ipuçları:

 1. Termik içerisinde uçarken trim süratinin çok az altında, ancak stol süratinin mutlaka üzerinde uçun. Bu sayede stol olmadan iyi bir manevra kabiliyetine sahip olacaksınız.
 2. Sabırlı olun. Birşeyi öğrenmek zaman alır. Kendi öğrenme kapasitenizi zorlamayın.
 3. 360 derece dönüşünüzü kaç saniyede yaptığınızı hesaplayın. Bunun için dönüşe başlamadan önce ufuk hattında bir nirengi seçin. Dönüşe başladıktan sonra zamanı başlatın. Orta seviyede bir pilot için 12 saniye hızlı- 20  saniye ise normal bir dönüş hızıdır.
 4. Çalışmayı hiç bir zaman bırakmayın. Termik uçuşu sadece 360 derece dönmek değildir. Hislerinize ve termiğe göre durmadan değerlendirme yapmalı gelişen durumlara göre haraket etmelisiniz.
 5. Kuşları takip edin. Kuşlar en iyi termiklerde uçarlar ve size yerlerini gösterirler. Termik oluşabilcek yerler hakkında yazıları okuyun.
 6. Daha keskin dönüş yapın ve hızlı tepki verin. Amaç güçlü kaldırıcının içinde olabildiğince kalıp, zayıf kısımda kalmamaktır.
 7. Uçtuğunuz termalin şeklini yapısını hayal etmeye çalışın.
 8. Eğer termiği kaybederseniz hemen pes etmeyin. Etrafında termiği tekrar bulmaya çalışın, eğer bulamazsanız rüzgarı arkadan alacak şekilde termiği terk edin. Bu sayede mevcut irtifanızla daha fazla yol katederek tekrar termik bulma şansınızı artırırsınız.
 9. Yelkenkanatla uçarken hangi trim hızının size uyduğunu bulun ve yelkenkanatınızın ağırlık merkezini o şekilde ayarlayın.
 10. Alçak irtifalarda termal çapı daha dar olacağı için daha keskin dönüşler yapmanız gerekir.
 11. Özellikle yüksek irtifalarda termal noktasını kaybetme riskine karşı değişik noktalardan nirengi alın hatta gps bile kullanabilirsiniz.
 12. Sizden daha iyi termik uçan pilotlarla konuşun , o bölgede nerelerde termik olduğunu , nasıl uçtuklarını sormaktan çekinmeyin.
 13.  Yüksek irtifalardan korkmayın. Havacılıkta irtifa emniyet demektir. Ne kadar irtifanız varsa o kadar emniyettesiniz.

Umarım bu  yazı faydalı olmuştur. Termik uçuş teknikleri hakkında başka fikirleriniz veya önerileriniz varsa burada yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. İyi termik uçuşlar dilerim.

Emniyetli Uçuşlar! Esenlikle Kalın.

 

Cevap Bırakın