YELKEN KANAT (DELTA KANAT) YAPMANIN MALİYETİ

 YELKEN KANAT (DELTA KANAT) YAPMANIN MALİYETİ

delta kanat maliyeti

Yelken kanat Sporu ile ilk defa tanışan insanların merak ettikleri ilk konulardan biride doğal olarak bu sporu yapmanın maddi bedelinin ne kadar olduğudur. İnsanlar bu sporu yapıp yapamaya karar verirken bu sporun bütçelerine uyup uymadığı önemli bir kriterdir.Benim kıstasım bir insan sigaraya para ayırabiliyorsa maddi açıdan yelken kanat(delta kanat) sporunu rahatlıkla yapabilir.

Yelken kanat sporunu yapmanın maliyetini oluşturan ana başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

1.Yelken kanat (Delta kanat) fiyatı

2.Harness ve Kask maliyeti

3.Yelken kanat(Delta kanat) ile uçuş eğitimi maliyeti

4.Arabanızla taşımak için yelken kanat taşıma aparatı maliyeti

Bu dördünden başka maaliyetler de olabilir ancak temel olarak minumum bu 4 maliyetden yola çıkarak hesaplama yapmamız gerekir.

1.   Yelken Kanat (Delta kanat) Fiyatı:

Sıfır yelken kanat delta kanat fiyatları marka ve modele göre değişmekle birlikte başlangıç seviye yelken kanatın (delta kanat) fiyatı yaklaşık 2500- 3000 euro civarındadır. Net bir rakam veremememizin nedeni üretici firmaların ürünlerin fiyatlarını değiştirmesi,tamamı ithal ürünler olduğu için oluşan kur farkı ve distribütörlerin bazen indirimler yapması veya yapmaması sonucu oluşan değişikliklerdir.

Willswing marka yelkenkanat fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İkinci el yelken kanat (delta kanat) ların fiyatı sıfırlara göre doğal olarak daha uygundur. İyi durumda  ikinci bir kanat 5000-8000 tl arasındadır tabi bu fiyat da oldukça değişkendir. Eğer ikinci el bir yelken kanat alacaksanız mutlaka hocanızın ve bu işi yapan arkadaşlarınızın fikrini almalısınız. Yelken kanatın geçmişte kim tarafından ne sıklıkla kullanıldığı  ,daha önce kaza yapıp yapmadığı ,bakım durumu ,yıpranma durumu gibi pek çok özelliğe dikkat edilmelidir.

Ayrıca satan kişiden satın alma yapmadan önce uçmasını istemek de güzel bir ilave bir tedbir olacaktır. Eğer geçmişinden emin değilseniz, gözünüz kapalı güvenebileceğiniz biri size referans olmuyorsa ve daha oldukça amatörseniz ikinci el yelken kanat almayı tavsiye etmem. Çünkü malzeme yorgunluğu denen bir şey vardır. Görünüş olarak sağlam olsa bile iç yapısında çatlaklar ,yorulmalar olabilir ve bu biz istemediğimiz bir anda ortaya çıkabilir.

Eğer birisi yeni bir delta kanat almış ancak bir şekilde vazgeçmiş ise hocanıza veya işi bilen profosyönel bir arkadaşınıza gösterip okey aldıktan sonra ve sahibi bi kaç uçuş yaptıktan sonra satın almak mantıklı olabilir.

Yelken kanat (delta kanat) marka ve modelleri konusunu ayrı bir yazıda detaylı olarak bahsedeceğim.

2. Gelelim harnes ve kaska :

Öncelikle harnesimizde mutlaka yedek paraşütümüz olmalı. Ben yelken kanatımı satın alırken harnes ve yedek paraşüt birlikte satın aldım. Ancak satıcı kişiye ve firmaya göre farklılık göstermekle beraber bu ikisinin maliyeti  optimum olarak 750 euro diyebiliriz. Harnes ve yedek paraşütünüzü de ikinci el de alabilirsiniz ancak  gene geçmişi ve durumu, kim tarafından ilk satın alındığı vs çok önemli. Eğer emin değilseniz kesinlikle bunları da sıfır almalısınız.

Kask konusuna gelince, eğer markası iyi ise kullanılmış kask kullanmakta hiçbir sakınca görmüyorum. Sıfır kaskın fiyatı 500 tl civarında.Ha birde kaskınızın  tasarımı çenenizi koruyacak şekilde olsun mutlaka.

3.Yelken kanat (delta kanat) ile ülkemizde thk’dan eğitim alabilirsiniz.

Türk hava kurumu (thk) inönü tesislerinde 15 gün başlangıç+60 gün tekamül eğitim. Tekamül eğitim için 1300 tl gibi bir ücret yatırılması söz konusu ayrıca sigorta ve sağlık muayenesi gibi masraflar da alıyorlar.

4.Araba ile taşıma konusu şu şekilde:

Öncelikle bu sporu yapıyorsanız yelken kanatı kalkış noktasına götürmek için arabaya ihtiyaç duyacaksanız. Ben arabama yelken kanat taşıma aparatını Ankara, Şaşmaz’da 400 tl ye taktırdım. Bunuda ekstra masraf olarak görerek yazıma dahil ettim. Ancak kendiniz araştırarak yelken kanat taşıma aparatını  daha uygun fiyatlara taktırabilirsiniz.

Bu konuda yelkenkanat taşıma ve depolama adlı yazımı okuyabilirsiniz

Sonuç olarak kendi yelken kanatınızla hafta sonunu eğlenceli ve heyecanlı bir şekilde geçireceğiniz yelken kanat sporunu kendi teçhizatınıza tam olarak sahip bir şekilde yapmak sorusunun cevabını 2016 yılı itibariyle yaklaşık 15000 tl ye mal oluyor şeklinde verebiliriz.

3 Yorum

Cevap Bırakın