WILLSWING YELKENKANAT KURULUMU

Yelkenkanat kurulumlarında bir standart olması açısından  Willswing yelkenkanat kurulumu Türkçeye çevirdim. Diğer yelkenkanat markası sahipleri , yelkenkanat kılavuzlarında yazdığı şekilde kurulumu yapmaktan sorumludur. Her ne kadar temelde kurulumlar aynı olsa da oluşabilecek farklılıklardan kendileri sorumludur. Profesyönel olan her yelkenkanat pilotu ,kendi yelkenkanat kullanma kılavuzunu mutlaka okumalıdır.

Adım adım Yelkenkanat kurma ;

1.Kılıfı içindeki yelkenkanatı , fermuarı yukarıda ,burun kısmı rüzgarın geldiği tarafa doğru olacak şekilde yere koyun. Eğer hava rüzgarlı ise bu sefer kanatın arkası rüzgara doğru olacak şekilde yere koyun.

2.Fermuarı açın, batenleri ve alt trapezi bir kenara koyun.

3.Yan trapezleri havaya doğru dikleştirin. Alt trapezi delikler denk gelecek ve uçuş pozisyonunda büküldüğü kısım dışa doğru olacak şekilde yerleştirin. Vidaları alt trapezin içindeki emniyet kablosunun içinden geçecek şekilde yerleştirin ve emniyet pimlerini takın.

(Eğer doğru bir şekilde takarsanız , willswing yazısının alt trapezin üstünde okunduğunu göreceksiniz. Alt trapezi eğik bir şekilde veya zorlayarak takmayın. Eğer kolay bir şekilde yerine oturmuyorsa toprak, toz vs olup olmadığını kontrol edin .Eğer zorlayarak takarsanız çıkarmak çok daha zor olabilir. Emniyet pimlerinin takılı olduğundan mutlaka emin olun)

 

deltakanat kurulumu4. Yelkenkanatı ters çevirerek alt trapez üzerine yaslayın , kılıf ve cırtcırtlarını çıkartın.

5.Kanat uçlarından tutarak yerden en fazla 2-3 karış kaldırarak kanatları yanlara doğru açın. Tepe borusunu (king post) dik pozisyona getirin. Üst ve üstyan gergi tellerinin tepe borusunun etrafına dolanmadığından emin olun.

6. Gergi tellerini tepe borusuna birleştiren yüzüğü tepe borusundaki kilit halkasına takın. Nizami bir şekilde birbirine dolaşmadığını kontrol edin. ( 6 nolu resme bakın).

deltakanat kurulumu7. Baten uzunlukları sağ ve sol kanattaki pozisyonlarına göre simetriktir. Her baten deliğine denk gelen bateni hızalayarak yere koyun. Willswing usulen siyah uçlu batenleri sağa beyaz uçluları sola takar.

8.En uzun iki bükümlü bateni kanat içten dışa doğru her iki tarafa yerleştirin. Kalan batenleri ve uçtaki düz batenleri takmayın.Baten takma sırası içten dışa uzundan kısaya doğrudur.

9. Omurga borusu dediğimiz askı kayışınında bağlı olduğu borunun arkasındaki kilite , gergi tellerini kendinize doğru çekerek crossbarı gerin (burada yelkenkanat biraz daha açılır) ve resimde görüldüğü gibi gergi tellerini kilitleyin.

deltakanat kurulumu(Bu işlem her ne kadar basit olsa çok hayatidir. Eğer uçuş esnasında o kilidin yerinden çıkması ve crossbarı geren tellerin gevşek kalmasıyla kanat kapanır ve kontrolü tamamen kaybedersiniz.

10. Kanat ucu kılıflarını çıkarın ve bükümlü batenleri takın. Bu andan itibaren baten ucundaki mandalları kullanarak baten uçlarını yuvalarına takabilirsiniz. Mandallar kırılabilir olduğundan nazikçe davranın. Eğer aşırı bir gerginlik varsa ve yerine oturmuyorsa zorlamayın ve yaptığınız işlemleri gözden geçirin.

11. Washout dediğimiz dışarıda cırtcırt ile hücum borusuna bağlı olan bateni olabildiğince oturtarak yerine yerleştirin.

deltakanat kurulumu12.Kanatın en uc kısmındaki düz bateni içten geçirerek önce bir ucunu çıkıntıya denk getirerek öteki ucunu ipe denk getirerek takın.

13. Kanat ucu kemerinin düz bir şekilde olduğunu kontrol edin.

deltakanat kurulumu14. Yelkenkanatın burun kısmına gidin ve yelkenkanatın burun kısmını hafifçe aşağı çekip ön gergi tellerini yukarıya kaldırarak kilidine oturtun.  (Eğer kilidi oturtmada zorlanıyorsanız yelkenkanatınız düz bir zeminde olmayabilir)

deltakanat kurulumu15. Yay yüklü butonların kelepçenin kilite oturmasının ardından çıktığını kontrol edin.

16. Burun batenini geriye doğru ittirin ve ucunun omurga burusundaki çıkıntının üzerine oturtun. Yukarı gergi tellerini ve burun plakasını kontrol edin. Vidaların terinde ve emniyet halkasının ucundan biraz çıkmış olduğunu kontrol edin.

 

Burun kepini düzgün bir şekilde takın. Eğer uçuşta flaplama sesi duyarsanız paniklemeyin, belki burun kepini takmayı unutmuşsunuzdur. Ortalama bir hızla iniş yerine doğru gidin.

Willswing yelkenkanat kurulumu kullanma kılavuzunda yazan haliyle bu şekilde. İsteyenler orjinaline buradan ulaşabilir.

Kişisel olarak ben kurulumumu yardım almadan tek başıma yapıyorum böylece yaptığım ya da yapmadığım şeylerden ben sorumlu oluyorum. Uçuş öncesi kontroller adlı yazımıda okumanızı tavsiye ederim.

Emniyetli Uçuşlar!!!

 

Cevap Bırakın