YELKENKANAT TAŞIMA VE DEPOLAMA

Yelkenkanat taşıma ve depolama , bu sporu yapmaya karar vermeden önce göz önüne alınması gereken önemli konulardan birisidir. Bu spora başlamadan önce bu boyutlardaki hava aracınızı taşıyacak bir arabanızın ve saklamak için uygun yerinizin olması gerekir.

Bu spora heveslenen ve ilgi duyan herkesin bu konuyu onlara açtıktan sonra bazılarının vazgeçtiklerine şahit oldum. Kimisine pahalı arabasının üzerine taşıma aparatı takıp yelkenkanat taşıma fikri cazip gelmedi, kimisi ise bu boyutlardaki yelkenkanatı koyacak yerinin olmadığını söyledi.

Size bu konuda samimi olacağım. Eğer bu sporu yapmak istiyorsanız , uğruna dağda, tepede sürmeye çekinmeyeceğiniz bir arabanız ve yaklaşık 5m-6.5m arası uzunluktaki yelkenkanatı koyabileceğiniz bir yeriniz olmalı. Ben şahsen arabamı alırken yerden yüksek bir araba olan Dacia -stepway tercih ettim. Evimide ona göre seçtim.deltakanat taşıma ve depolama

Yelkenkanatlar genellikle dar ve uzun bir kumaş çanta içine sığdırılırlar ve bu şekilde taşınırlar. Yaklaşık uzunlukları kilonuza göre değişmekle birlikte 5m ile 6.5 m arasındadır. Bazı yelkenkanatlar yoğun paketleme ile 160 cm uzunluğa kadar düşürülebilsede , bu uçakla taşıma ya da uzun seyahatler için geçerlidir. Rutin uçuş zamanlarında bu şekilde söküp takmak hem saatler sürer hemde yelkenkanatınıza zarar verir.

Yeni başlayan bir yelkenkanat pilotu için önerim merdiven biçiminde bir taşıma aparatı edinmesidir. Bu merdivenin her bir basamağını uygun bir süngerle kaplamalısınız. Bu sayede taşıma esnasında oluşabilecek sürtünmelere karşı kanatınızı korursunuz.

Bu süngerleri yapıştırırken koli bandı yerine elektrik işlerinde kullanılan siyah bantı kullanın. Bu sayede bu süngerler uzun süre yerine sabitlenecektir.

Yelkenkanatınızı taşıma aparatınıza koyduğunuzda onu sabitlemek için uçları çengelli esneyen lastiklerden satın alabilirsiniz. Ya da ip, halat kullanabilirsiniz. Yelkenkanatınızı bağlarken kanatınız aracın hareketi esnasında serbest hareket etmeyecek kadar sıkı, fakat kanatınıza yapısal hasar vermeyecek ve kumaşında katlanma ve ize neden olmayacak kadar gevşek olmalıdır.  Rüzgarlı havalarda yelkenkanatınızı taşırken daha dikkatli olmaya ,bir çıt daha sıkı bağlamaya çalışın.

Peki trafikte bu şekilde yolculuk yapmak yasal mıdır ?  Trafik Kanunu 65. Maddesine göre :

“Araçların yüklenmesinde, yönetmeliklerle belirlenen ölçü ve esaslara aykırı olarak;

…d) Karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapılması,

e) Tehlikeli ve zararlı maddelerin gerekli izin ve tedbirler alınmadan taşınması,

f) Ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı olan eşyanın izin alınmadan yüklenmesi, taşınması ve taşıttırılması,

g) Gabari dışı yük yüklenmesi, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirilmesi,

h) Yükün karayoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklenmesi,

i) Yükün, her çeşit yolda ve yolun her eğiminde dengeyi bozacak, yoldaki bir şeye takılacak ve sivri çıkıntılar hasıl edecek şekilde yüklenmesi,….yasaktır.”

Burada polis abinin değerlendirmesine maruz kalıyoruz. Kanunu bilmek onu ikna etmenize yardımcı olacaktır. Kendi tecrübelerim ve duyduklarıma göre yelkenkanatınızın arkasına fosforlu özellikle gece görünmeyi kolaylaştıracak bir flama yada kağıt asabilirsiniz. Şahsen geceleyin yelkenkanat ile seyahatimde polisler tarafından uyarıldım .

Yelkenkanatınızı koyacağınız yerin uzunluğu yaklaşık 6 metre olmalıdır. Yelkenkanatınızı raflar üzerinde , tezgahta , geniş kayışlarla asarak yada benim yaptığım gibi min 4 araba tekeri üzerine koyarak muhafaza edebilirsiniz. Asla kirli, toprak yere koymayın. Nem yelkenkanatınıza zarar verebilir ve pasa neden olabilir.  Ayrıca yelkenkanatınızın kumaşı farelerin ve böceklerin hoşuna gidebilir:)

Yelkenkanatınızı koyabileceğiniz en ideal yerler garaj , geniş ve uzun balkon veya evin merdive boşluğu. Eğer merdiven boşluğuna biraz dikey asacaksanız kanat uçlarının zarar görmemesine dikkat edin.

Deltakanat taşıma ve depolama2

Ben şahsen ikinci katta oturduğum için iple çekerek balkonuma alıyorum yelkenkanatımı. Yelkenkanat kılıfı güneşin zararlı ışınlarından yelkenkanatınızı korumak için yeterli değildir. Eğer benim gibi balkonda yada bahçenizde muhafaza edecekseniz direk güneş ışığına maruz kalmadığından ve yağmur yağdığında ıslanmadığından emin olmalısınız.

Farklı çözüm ve önerilerinizi yorum kısmına yazmanız hepimiz için faydalı olacaktır.

Emniyetli uçuşlar dilerim.

Esenlikle Kalın.

6 Yorum

Cevap Bırakın